První zmínka o vinaření v rodině Pšovských souvisí s vybudováním sklepa v Nechorách a pochází z roku 1906. Výrobou vína se však zřejmě zabývaly i předchozí generace. Moje první vinařské pokusy se odehrály právě v tomto rodinném sklepě uprostřed Nechor, nejprve pod dohledem otce, později (od roku 1996) už samostatně. Profesionálně se vinařství věnuji od roku 2003. Začínali jsme na rodinných pozemcích ve viniční trati Čtvrtky v blízkosti lokality vinných sklepů. Později jsme zakoupili a vyklučili staré vinice na mírném jihozápadním svahu v trati „Nechory“ a osázeli je žádanými odrůdami révy vinné.

Naše rodinné vinařství  zpracovává pouze vlastní hrozny v širokém spektru odrůd. Převážná část produkce se lahvuje a většina vín je zatřiďována jako vína přívlastková.

Hlavními odrůdami z bílých vín je Ryzlink rýnský a Chardonnay, z červených pak Rulandské modré. Dalšími pěstovanými odrůdami jsou Muller Thurgau, Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Hibernal, Pálava, Rulandské šedé, Dornfelder, Zweigeltrebe, André, Frankovka, Merlot, Cabernet Sauvignon.

Výroba probíhá v domácím prostředí klasickými technologiemi bez řízeného kvašení. Většina červených vín z našeho vinařství prochází jablečno-mléčnou fermentací. Před časem jsme pořídili v nejstarší části sklepního areálu Dolní Nechory hluboký prostorný sklep s jednou z mála zachovaných mohutných lisoven, částečně zapuštěnou. V roce 2010 jsme ji zrekonstruovali jako degustační místnost. Roční objem výroby je kolem 10 000 lahví. Opravený sklep mohou na řízených degustacích navštívit skupiny do dvaceti návštěvníků. 

* * * * *

Marek Pšovský je mistr v řezu révy vinné v roce 2011!